Darmową pożyczkę jako pierwsza w Polsce wprowadziła firma Vivus. Początkowo pożyczka o jaką mógł się ubiegać interesant to 1200 zł, a teraz jest to już 1600 zł. Czy faktycznie pożyczka może być darmowa? Istotnie, jest darmowa, ale muszą być ku temu spełnione warunki:

interesant musi mieć stały dochód

użytkownik musi mieć pozytywną historię kredytową i pozytywnie przejść często sporo kontroli jak BIK, KRD, BIG Infomonitor, itp.

Powinno się pamiętać że opóźnienie w spłacie to już narastające koszty czy to za przedłużenie, czy wezwania i odsetki karne. Faktycznie wygląda to tak, że każdy może pożyczyć niewielką sumkę na okres zazwyczaj do 30 dni po czym spłacić ją terminowo, a z tego tytułu nie ponieść żadnych opłat. Czyli – oddaje się tyle ile pożycza wyjąwszy opłatę rejestracyjną, która zwykle wynosi 1 grosz lub jedną złotówkę i nie podlega zwrotowi. W ten sposób pożyczkodawca potwierdza dane osobowe klienta i przeprowadza weryfikację historii kredytowej.

Pożyczki za darmo oferuje obecnie aż 15 „parabanków” co pozwala korzystać z niewielkiej pożyczki za darmo przez ponad rok czasu.